KANCELARIA

2024-02-15

KANCELARIA CZYNNA OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W GODZ. 16:00-17:00.

W sprawach pilnych (pogrzeb, wezwanie do chorego) prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny, tel. 24 262 33 53. Pozostałe sprawy omawiamy w godzinach urzędowania.

Kancelaria mieści się w plebanii, ul. Dobrzykowska 2 (wejście od szczytu, od strony kościoła).

Dyżury księży w kancelarii (sprawy cmentarne omawiamy wyłącznie z Księdzem Proboszczem):

Poniedziałek – ks. Proboszcz Mariusz Oryl (29 kwietnia – ks. Krzysztof Stawicki)
Wtorek – ks. Wikariusz Krzysztof Stawicki
Środa – ks. Proboszcz Mariusz Oryl
Czwartek – ks. Wikariusz Krzysztof Stawicki
Piątek – ks. Proboszcz Mariusz Oryl

***

Informacje o udzielanych sakramentach i innych posługach duszpasterskich znajdują się w zakładce „Sakramenty”.

***

KTO JEST NASZYM PARAFIANINEM?

Parafie w Polsce mają charakter terytorialny, w takim znaczeniu, że do parafii należą wszystkie osoby, które zamieszkują w jej granicach administracyjnych. Chodzi tu nie tyle o zameldowanie, ale o faktyczne zamieszkanie. Zatem, zgodnie z kan. 102 § 2 i kan. 106 Kodeksu Prawa Kanonicznego moją parafią jest ta, na której terenie obecnie mieszkam (od minimum trzech miesięcy z zamiarem dalszego pobytu na jej terenie). Zameldowanie zatem nie jest brane pod uwagę przy określaniu, czy ktoś jest parafianinem danej wspólnoty. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego parafia zamieszkania jest właściwą i podstawową do wydawania niezbędnych, aktualnych zaświadczeń, oraz przyjmowania sakramentów. Natomiast metryki przyjętych wcześniej sakramentów możemy uzyskać w parafii, gdzie te sakramenty zostały przyjmowane (dokumenty te nigdy nie są przenoszone do kolejnych parafii).

Parafianami Parafii św. Benedykta w Płocku są zatem osoby faktycznie zamieszkujące w następujących granicach administracyjnych:

* Płock – ulice: Cicha, Dobrzykowska, Drzewna, Gąbińska, Górka, Gromadzka, Kapitańska, Kolejowa, Kościelna, Kotwiczna, Krakówka, Kręta, Leonida Teligi, Marynarska, Nizinna (nr 2-14), Ogrodowa, Okopowa, Piaskowa, Popłacińska, Przesmyk, Sannicka, Siewna, Spokojna, Stoczniowa, Strażacka, Sucha, Sukcesorska, Szkutnicza, Tartaczna, Ukośna, Wąska, Wesółka, Wygon, Zagroda, Zielona, Żeglarska
* Dzierzązna
* Łąck – ulica Kolejowa (nr 38-42)
* Popłacin
* Sendeń Duży
* Sendeń Mały

***

RODO W KANCELARII PARAFIALNEJ:

* 25 maja 2018 r. zaczęło obowiązywać wprowadzone przez Unię Europejską Rozporządzenie Ochrony Danych Osobowych – RODO. W myśl rozporządzenia, po metryki czy zaświadczenia powinniśmy zgłaszać się wyłącznie osobiście. Należy również posiadać przy sobie dowód tożsamości.
* W innym przypadku kancelaria może wydać metrykę czy zaświadczenie innej osobie. Musi ona jednak podpisać w kancelarii oświadczenie o byciu upoważnionym do odbioru konkretnego dokumentu.
* Wszystkie sprawy w kancelarii parafialnej załatwiane są wyłącznie z osobami mającymi prawo do ich załatwienia, oraz których sprawa bezpośrednio dotyczy.