28.04.2024 /V Niedziela Wielkanocna/

2024-04-28

V Niedziela Wielkanocna – 28.04.2024 r.

1. Zaproszenie na Uroczystości Zygmuntowskie ku czci Patrona Miasta Płocka:

W dniu 2 maja przypada w Płocku uroczystość świętego Zygmunta, Króla i Męczennika, głównego patrona naszego miasta. Jest on także patronem Kapituły Katedralnej Płockiej i parafii katedralnej.

Tegoroczne Uroczystości Zygmuntowskie, podobnie jak w minionych latach, połączone będą z obchodami ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Będziemy je przeżywać w płockiej bazylice katedralnej 3 maja. Główna Msza święta w kościele katedralnym zostanie odprawiona o godzinie 10.00. Natomiast w przededniu, 2 maja, o godzinie 17.00, w bazylice katedralnej będą sprawowane Nieszpory Zygmuntowskie, którymi zakończymy obchody 1500-lecia męczeńskiej śmierci Świętego.

Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w tych celebracjach kapłanów pracujących i mieszkających w Płocku, siostry zakonne, wspólnotę seminaryjną oraz wiernych świeckich wszystkich płockich parafii. Niech nas zgromadzi i zjednoczy wspólna modlitwa w intencji Kościoła, Ojczyzny, naszego miasta i nas samych.
† Mirosław Milewski, Prepozyt Kapituły Katedralnej Płockiej

ZARZĄDZENIE: Zaproszenie na Uroczystości Zygmuntowskie, proszę odczytać wiernym w parafiach miasta Płocka, w niedzielę 28 kwietnia 2024 r., w ramach ogłoszeń parafialnych.
† Mirosław Milewski, Wikariusz Generalny

2. Zachęta do udziału w nabożeństwach majowych:

Drodzy Diecezjanie!
160 lat temu, po upadku powstania styczniowego, biskup płocki Wincenty Chościak Popiel wydał list pasterski, w którym ustanowił w naszej diecezji nabożeństwo majowe do Matki Bożej i prosił, by gromadzić się w kościołach na śpiewie Litanii loretańskiej oraz rozmyślaniu o życiu Jezusa i Maryi.

Niech ta rocznica zachęca nas do udziału w nabożeństwach majowych w naszych kościołach, kaplicach, przy krzyżach i figurach przydrożnych, a także w naszych domach.

Biskup Popiel prosił, by na nabożeństwo majowe przychodzili zwłaszcza rodzice i modlili się w intencji dzieci i młodzieży. Ta intencja jest także dziś bardzo aktualna. Myślimy szczególnie o maturzystach i rozeznających powołanie życiowe, aby nie bali się wyboru małżeństwa, by byli także otwarci na życie kapłańskie, zakonne i misyjne. Zjednoczmy się także we wspólnym błaganiu w intencji poszanowania życia ludzkiego, odmawiając modlitwę, którą zostawił nam św. Jan Paweł II.

Bardzo dziękuję Wam za pięknie przyozdobione w maju krzyże, kapliczki i figury. Jest to wyrazem naszej wiary w Boga, który przez te znaki kultu przypomina nam, ze jest pośród nas obecny na drogach naszego życia.

Na czas majowej modlitwy wypraszam Wam, przez wstawiennictwo Matki Jezusa Chrystusa, Boże błogosławieństwo!
† Szymon Stułkowski, Biskup Płocki

ZARZĄDZENIE: Słowo Biskupa Szymona proszę odczytać wiernym w niedzielę, 28 kwietnia 2024 r., podczas wszystkich Mszy św., w ramach ogłoszeń parafialnych.
† Mirosław Milewski, Wikariusz Generalny

3. W tym roku o przygotowanie poszczególnych ołtarzy na procesję Bożego Ciała prosimy Mieszkańców następujących ulic i miejscowości:
• Ołtarz I – ul. Kapitańskiej i Marynarskiej (przy figurce Matki Bożej, na styku ul. Kościelnej i Cichej) – motyw: dzieci;
• Ołtarz II – ul. Teligi, Suchej, Sukcesorskiej i Leśnej (na ul. Kolejowej, przed ogrodzeniem domu) – motyw: młodzież;
• Ołtarz III – ul. Stoczniowej, Gromadzkiej i Piaskowej (na ul. Cichej, przy bramie Szkoły Podstawowej) – motyw: matki;
• Ołtarz IV – Sendenia Dużego i Sendenia Małego (przed kościołem) – motyw: ojcowie.

4. W środę rozpoczyna się miesiąc maj. Zapraszamy do udziału w nabożeństwach majowych: w dni powszednie o godzinie 17.30, a w niedzielę o godzinie 16.00.

5. W piątek, 3 maja, przypada Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski. Msze Święte w kościele parafialnym będą odprawiane o godzinie: 8.30, 11.30 i 16.30. W Sendeniu o godz. 10.00.

6. W piątek przypada również pierwszy piątek miesiąca. Po Mszy Świętej o godz. 8.30 wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja do godz. 11.30.

7. W pierwszą sobotę miesiąca o godz. 17.00 zapraszamy na różaniec, a o godz. 17.30 na nabożeństwo majowe.

8. Za tydzień przypada pierwsza niedziela miesiąca. O godzinie 16.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu, nabożeństwo majowe i procesja eucharystyczna wokół kościoła.

9. W następną niedzielę po Mszy Świętej o godz. 10.00 odbędzie się spotkanie z rodzicami dzieci klas czwartych, które przygotowują się do Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego. Również po tej Mszy Świętej zostaną wręczone książeczki do nabożeństwa dla dzieci klas III przed Pierwszą Komunią Świętą.

10. W miesiącu maju Koła Żywego Różańca modlą się w intencji pokoju na świecie.

11.Grupa modlitewna Odnowy w Duchu Świętym przy naszej Parafii organizuje wyjazd na Jasną Górę na czuwanie modlitewne przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Wyjazd 18 maja o g. 5.30 z parkingu przy kościele. Zapisy i informacje u p. Zofii pod numerem telefonu 513 907 499.

12. Tydzień temu taca inwestycyjna wyniosła 4612 złotych. Za złożone ofiary składamy serdeczne podziękowania.

13. Kierujemy zapytanie ofertowe dotyczące „Termomodernizacji budynku parafialnego przy ul. Krakówka 2 w Płocku”. Szczegóły na stronie internetowej parafii (www.parafiabenedykt.pl).

14. W minionym tygodniu Bóg powołał do wieczności śp. Stanisława Wiśniewskiego. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…