Kancelaria Parafialna

tel. 24 262 33 53

Zasady obowiązujące podczas przygotowania do Bierzmowania

2018-09-10

ZASADY OBOWIĄZUJĄCE W PARAFII PW. ŚW. BENEDYKTA W PŁOCKU PODCZAS PRZYGOTOWANIA DO BIERZMOWANIA

Kandydat do bierzmowania i jego Rodzice, którzy są głównymi odpowiedzialnymi za religijne wychowanie dziecka oraz bycie dla niego świadkami wiary i życia sakramentalnego, rozpoczynając roczne przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania w parafii św. Benedykta w Płocka, zobowiązują się do wypełnienia następujących warunków:

* W każdą niedzielę i uroczystość uczestniczyć z dzieckiem we Mszy św. – Eucharystia to największy skarb Kościoła, Źródło i Szczyt życia duchowego. Bez Eucharystii nie ma chrześcijaństwa, gdyż Eucharystia to spotkanie z Chrystusem.

* Pomagać dziecku w przyswojeniu Pacierza Katechizmowego przez wspólną modlitwę – w lutym Rodzice przeprowadzą w obecności Księdza egzamin swojego dziecka ze znajomości pacierza (Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Wierzę w Boga, 10 Przykazań Bożych, 5 Przykazań Kościelnych, 7 sakramentów świętych, 7 grzechów głównych, Pod Twoją obronę, Akt wiary, nadziei, miłości i żalu [krótkie wersje], Wieczny odpoczynek). Nieznajomość Pacierza u kandydata do bierzmowania eliminuje go z tegorocznego przygotowania.

* Raz w miesiącu brać udział w spotkaniach przygotowawczych organizowanych w Parafii. Nieobecność na dwóch spotkaniach powoduje skreślenie z listy tegorocznych kandydatów. Na każdym spotkaniu kandydaci otrzymają materiały do pracy własnej.

* Dopilnować, by dziecko przynajmniej raz w miesiącu przystąpiło do spowiedzi i Komunii św. Rodziców – jeśli nie mają przeszkody uniemożliwiającej otrzymanie rozgrzeszenia – gorąco zachęcamy do tego samego. Życie w stanie łaski uświęcającej to dla człowieka wierzącego normalny stan. Żyć w stanie grzechu ciężkiego to sytuacja nienormalna i śmiertelnie niebezpieczna w perspektywie zbawienia.

* Zgodnie z zaleceniem II Synodu Młodych Diecezji Płockiej, każdy kandydat do bierzmowania powinien odbyć rekolekcje wyjazdowe dla młodzieży. O terminie, miejscu i kosztach rekolekcji kandydaci i rodzice zostaną poinformowani na spotkaniach (Z wyjazdu zwolnieni są kandydaci mający skończone 20 lat.)

Kandydat wybiera i zakreśla jedną, dodatkową formę aktywności parafialnej, w którą włączy się w czasie przygotowania według wskazówek odpowiedzialnych:
– ministranci (zaangażowanie w przygotowanie oprawy liturgicznej Eucharystii)
– schola / zespół muzyczny (zaangażowanie w przygotowanie oprawy muzycznej Eucharystii)
– lektorzy (czytanie Słowa Bożego podczas Mszy św.)
– Pomoc przy budowie Szopki Bożonarodzeniowej (koniec Adwentu)
– Pomoc przy budowie dekoracji na Triduum Paschalne (koniec Wielkiego Postu)

Przed podpisaniem deklaracji prosimy bardzo uważnie przeczytać, przemyśleć i przedyskutować ze swoim dzieckiem powyższe zobowiązania. Jeśli dojdą Państwo do wniosku, że nie są w stanie wypełnić zobowiązań, prosimy nie zapisywać dziecka na tegoroczne przygotowanie do bierzmowania. Sakrament ten – tak jak każdy inny – nie jest uwarunkowany wiekiem kandydata, lecz jego wewnętrzną predyspozycją i pragnieniem. Konsekwencją nieprzestrzegania powyższych warunków będzie nie dopuszczenie dziecka do sakramentu. Informacja o tym zostanie wysłana Państwu pocztą na wskazany w deklaracji adres.

Wszelkie informacje o przygotowaniu oraz materiały dla kandydatów będą umieszczane na naszej stronie parafialnej w zakładce „Przygotowanie do bierzmowania” – górny pasek strony głównej oraz na grupie FB #BierzmowanieRDW2019

Z Katechizmu Kościoła Katolickiego:
1285 Sakrament bierzmowania wraz z chrztem i Eucharystią należy do „sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego”, którego jedność powinna być zachowywana. Należy zatem wyjaśniać wiernym, że przyjęcie tego sakramentu jest konieczne jako dopełnienie łaski chrztu. Istotnie, „przez sakrament bierzmowania (ochrzczeni) jeszcze ściślej wiążą się z Kościołem, otrzymują szczególną moc Ducha Świętego i w ten sposób jeszcze mocniej zobowiązani są, jako prawdziwi świadkowie Chrystusa, do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do bronienia jej”.

1303 Bierzmowanie przynosi zatem wzrost i pogłębienie łaski chrzcielnej:
– zakorzenia nas głębiej w Bożym synostwie, tak że możemy mówić „Abba, Ojcze!” (Rz 8,15);
– ściślej jednoczy nas z Chrystusem;
– pomnaża w nas dary Ducha Świętego;
– udoskonala naszą więź z Kościołem.
– udziela nam, jako prawdziwym świadkom Chrystusa, specjalnej mocy Ducha Świętego do szerzenia i obrony wiary słowem i czynem, do mężnego wyznawania imienia Chrystusa oraz do tego, by nigdy nie wstydzić się Krzyża.

1304 Sakramentu bierzmowania, podobnie jak chrztu, którego jest dopełnieniem, udziela się tylko jeden raz. Wyciska on w duszy niezatarte duchowe znamię, „charakter”, który jest znakiem, że Jezus Chrystus naznaczył chrześcijanina pieczęcią swego Ducha, przyoblekając go mocą z wysoka, aby był Jego świadkiem.

1309 Przygotowanie do bierzmowania powinno mieć na celu doprowadzenie chrześcijanina do głębszego zjednoczenia z Chrystusem, do większej zażyłości z Duchem Świętym, Jego działaniem, darami i natchnieniami, aby mógł lepiej podjąć apostolską odpowiedzialność życia chrześcijańskiego. Katecheza przed bierzmowaniem powinna także starać się obudzić zmysł przynależności do Kościoła Jezusa Chrystusa, zarówno do Kościoła powszechnego, jak i wspólnoty parafialnej. Na tej ostatniej spoczywa szczególna odpowiedzialność za przygotowanie kandydatów do bierzmowania.

1310 Przyjmując bierzmowanie, trzeba być w stanie łaski. Należy przystąpić wcześniej do sakramentu pokuty, aby oczyścić się na przyjęcie daru Ducha Świętego. Bardziej intensywna modlitwa powinna przygotować na przyjęcie mocy i łaski Ducha Świętego w duchu uległości i dyspozycyjności.

1311 Przy bierzmowaniu, podobnie jak przy chrzcie, kandydaci powinni poszukiwać pomocy duchowej, wybierając sobie świadka bierzmowania. Zaleca się, żeby był nim ktoś z rodziców chrzestnych, by wyraźnie zaznaczyć jedność obu sakramentów.

W Niedziele i Święta

8.30, 10.00 (z udziałem dzieci)
11.30, 16.30 (z udziałem młodzieży)
11.15 - w kościele filarnym w Sendeniu

W okresie wakacyjnym

8.30, 11.30, 16.30
10.15 - w kościele filarnym w Sendeniu

Benedykt z Nursji, święty Benedykt, łac. Benedictus Nursinus, – święty Kościołów katolickiego, starokatolickiego, anglikańskiego, luterańskiego oraz ormiańskiego i prawosławnego. Eremita, mnich i opat, według tradycji autor reguły benedyktyńskiej